Mezigenerační aktivity

Mezigenerační aktivity

„Bez předků by byl člověk v oceánu času jako ztroskotanec na nepatrném a neobydleném ostrůvku. Skrze své předky jsme spřízněni se staletou minulostí. A jednoho dne se sami staneme předky lidí, kteří se ještě nenarodili, a přesto už jsou s námi spřízněni.“ Erich Kästner

V současnosti jsou velké rodiny s vícegeneračním zastoupením stále výjimečnější (jiná situace je na venkově). A i když spolu většinou nežijí rodiče, děti a prarodiče ve společné domácnosti, i tak mají mít děti možnost se s prarodiči často stýkat. Babičky a dědečkové mají v rodinném společenství důležitou funkci, která vychází z citového vztahu mezi dvěma generacemi rodičů. Výchovné působení prarodičů dává dětem možnost spojovat přítomnost a minulost, vnímat tradice a osvědčené hodnoty.

Hlavním cílem mezigeneračního projektu naší DS HANGÁREK v SeneCura SeniorCentru Plzeň je právě posílení soužití odlišných generací. Děti a senioři se stanou sousedy a tato blízkost všem umožní mít společné zážitky – hraní, čtení, tvoření, oslavy. Děti přinášejí energii a radost do každodenní rutiny a přispějí k pozitivnímu efektu – domov pro seniory se stává místem, kde se jen nedožívá, ale skutečně žije.

Studie prokázaly, že mezigenerační komunikace je veskrze pozitivní jak z hlediska psychického tak i fyzického. Takový pravidelný kontakt zlepšuje duševní aktivitu seniorů, snižuje krevní tlak a riziko vzniku nemocí. Z tohoto propojení však netěží jen senioři – děti, které s nimi tráví čas, vůči nim nemají předsudky a učí se od nich mnoho nového.

Honzík se učí to, co Jan už dávno ví, a Jan se rozvzpomíná na to, jaké to bylo být Honzíkem, a na báječné zážitky ze svého dětství, na které už dávno zapomněl.

 Sdílíte s námi naše nadšení pro tuto myšlenku? Těšíme se na Vás a Vaše děti!